Recenzia
Dan Brown: „Inferno“
Zatiaľ posledná a najnovšia kniha Inferno od známeho Dana Browna čitateľa určite nenechá sedieť na stoličke. Verných fanúšikov táto knižka nesklame. Mnohí sa vyjadrili, že v jeho predposlednom titule boli stratení. Čo zodpovedá aj jeho názvu a to Stratený symbol.
Nový titul sľuboval opätovné vrátenie sa Browna do hry. Kniha je písaná veľmi pútavo a záhadne, priam mysticky. Na rozdiel od tém jeho doterajších titulov, ktoré riešili záhady symbolov a tajov Da Vinciho kódu, či otázky Anjelov a démonov v cirkvi sa toto najnovšie dielo zameralo na aktuálny svetový problém ľudstva a to premnoženie, ktoré naša planéta nebude schopná zvládnuť.
Dej sa začína skutočne akčne, Brownovým obľúbeným „in medias res“ kedy sa Róbert Langdon prebudí v nemocnici s postrelením hlavy a nemá spomienky na posledných 36 hodín. Netuší čo robí vo Florencii. Netuší prečo a kto ho chce vôbec zabiť za záhadný obsah jeho vrecka v saku, ktorý nikdy nevidel a nepatrí mu. Kým sa čitateľ ako tak stihne zorientovať v deji Langdon už uteká z nemocnice pred nájomným vrahom spolu s mladou lekárkou Siennou Brooksovou, ktorej postava skrýva nejedno tajomstvo. Je prenasledovaný vlastnou vládou, interpolom, policajtmi, tajnou organizáciou a dostáva sa do situácie, že nikomu nemôže veriť. Okrem autorom vytvoreného charizmatického a inteligentného univerzitného profesora Róberta Langdona sa môžete v knihe tešiť aj na tajnú bezpečnostnú organizáciu a samozrejme vzhľadom na motív knihy aj zapojenie WHO teda svetovej zdravotníckej organizácie.
Dej graduje opisom neznámeho záhadného moru, o ktorom nikto nič nevie. Bol vytvorený nadpriemerne inteligentným vedcom, ktorý sa rozhodol vziať vec do vlastných rúk a rastu populačnej krivky dať rázne stop. Vytvára vírus šíriaci sa vodou, ktorý je schopný meniť ľudské DNA a spôsobí impotenciu u tých jedincov, ktorých gény budú napadnuté vírusom. Ide tu o boj s časom, vzhľadom na to, že mor je tajne ukrytý na neznámom mieste, v špeciálne vytvorenom plastovom, postupne sa rozpúšťajúcom obale vo vode, kde čaká na svoju premiéru. Nikto spočiatku nevie aký dopad bude mať na ľudstvo. Ja ako čitateľ hodnotím túto knižku, z hľadiska obsahu, ako jednu z tých dobre napísaných. Je to taká odpočinková kniha, ktorá Vás, okrem iného, uvedie do tajov práce supertajných organizácií, ktoré vzhľadom pre kompetencie, ktoré majú a vybavenie, s ktorým disponujú dá sa povedať, že v dnešnej dobe a blízkej budúcnosti, by nemali mať možnosť existovať. Prečítala som nie jednu Brownovu knihu a tak nejako som si zvykla na jeho dlhočizné, niekedy dosť mätúce, občas aj vskutku nudné, opisy miest a budov, v ktorých sa hrdinovia príbehu nachádzajú. Avšak pre „ nového“ čitateľa brownoviek to môže byť dosť nepríjemné. Opisy nechýbali ani v Brownovom Pekle, teda Inferne. Na jednej strane tieto detailné opisy poukazujú na autorov záujem podať čo najpresnejšie informácie avšak zanechávajú aj negatívnu „pachuť „. Čitateľ po jeden a pol stranovom čítaní o detailoch na stĺpoch v kostole na námestí sv. Marka v Benátkach úplne zabudne kde presne sa v deji nachádza, či ako príbeh pokračuje. Brown si túto časť svojho písania neodpustil ani v tomto najaktuálnejšom titule.
Hoci Inferno od Dana Browna vyhralo 1. miesto v ankete Kniha roka 2013, ktorú usporiadalo Kníhkupectvo Martinus, dovolím si povedať, že po prečítaní štyroch Brownových kníh, to vyzerá akoby autor pracoval so vzorcom použiť sčítaného hrdinu, mladú peknú spoločníčku, nejaký symbol, záhadnú a dosiaľ neprebádanú časť dejín a detailné opisy architektúry. Avšak musí sa uznať, robí to veľmi dobre.
Na jednej strane sa Infernu dá vytknúť mnoho nedostatkov medzi, ktoré určite patrí aj málo zakomponovaných postáv, ktoré by dopomáhali k rozlúšteniu záhady. Vždy pri ňom máte istotu profesora Lagdona, ktorý je okrem experta dejín, histórie, umenia, symbolov, architektúry aj expertom na Danteho a to ako jediný. Možno by bolo lepšie keby sa Langdon o svoju múdrosť delil aj s niekým iným, rovnako sčítaním. Ubralo by to na silnom pocite, že postava Dr. Langdona je len vymyslená bez skutočného vzoru zo života. Tomu veľmi nepomáha ani fakt, že akékoľvek informácie v deji, ktoré sa týkajú histórie, literatúry či architektúry sú vysvetľované prostredníctvom Langdonových spomienok na jeho vlastné prednášky, ktoré absolvuje po celom svete a ktoré obsahujú presne odpoveď na aktuálne riešený problém v deji. Nevraviac o jeho vskutku pozoruhodných fyzických schopnostiach, ktorými sa pýši aj v tomto „Pekle“ kedy bez väčších problémov zvládne postrelený, predávkovaný sedatívami a napichaný injekciami a k tomu ešte bosí prebehnúť celú nemocnicu a aby toho nebolo málo aj celú jednu štvrť Florencie. Pričom si po ceste ešte vytrhne infúziu z predlaktia. Čo sa týka napínavosti, akčnosti a celkovej dráme tak za to má Brown 100 bodov, aspoň u mňa, avšak určite by mohol zapracovať na včlenení schopností svojich postáv do rozmedzia tohto priemerného pozemského sveta . Pričom by taktiež nezaškodilo prispôsobiť prah bolesti postáv obyčajným smrteľníkom. O „Inferne“ sa toho u nás ako aj za hranicami popísalo veľa, mnohí tento titul pripisujú len k ďalšej rozprávke pre dospelých od Browna či dokonca ku komédií, v niektorých prípadoch až k bizarnej. No koniec koncov podľa mňa , kniha stojí za prečítanie a dovolím si povedať, že v skutku sa vrátil Brown do hry. Táto kniha má to čo by v podstate mal mať každý, dobre napísaný titul a to schopnosť vytvoriť taký dojem, že čitateľ je priam nútený, ani nevie kým, si ju prečítať do konca. A keď je už na tom konci tak ho kniha prinúti aj nad ňou pouvažovať. Tým, ktorí sú verní Brown-ovkám ju odporúčať ani nemusím, určite ju už majú doma a už aj prečítanú. Tým, ktorí sa rozhodujú si ju ešte len zaobstarať to vrelo odporúčam. Nebudete ľutovať. Ak nič iného dozviete sa informácie o živote Danteho Alighieriho, o Florencií a Benátskej architektúre, pričom zažijete množstvo napätia a tajomstiev, ktoré sa budete snažiť rozlúsknuť skôr ako to spraví sám autor na ďalšej stránke v knihe.
Ani mňa Peklo nenechalo sedieť na ...
Celá debata | RSS tejto debaty